Nasza oferta:
- pomoc przy rejestracji firmy do szwedzkiego rejestru przedsiębiorców i uzyskanie numeru i zaświadczenia F-skatt
- reprezentujemy jak i pośredniczymy przy podpisaniu umów z branżowymi związkami zawodowymi w Szwecji, np. Byggnads
- pomoc w kontaktach z branżowymi związkami zawodowymi
- pomoc przy zamówieniu karty ID06
- pomoc polskim przedsiębiorstwom w kontaktach przed szwedzkimi organami administracji państwowej
- rejestrację do Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
- pomoc przy przeprowadzeniu szkoleń online SSG w zakresie BHP
- składanie raportów do Fora / Byggnads
- doradztwo w zakresie szwedzkiego jak i polskiego prawa podatkowego
Dlaczego warto:
Szwedzki rynek budowlany jest bardzo atrakcyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży budowlanej. O atrakcyjności rynku szwedzkiego decydują m.in. duże zapotrzebowanie na nowe mieszkania, szczególnie w dużych aglomeracjach oraz duży rynek prywatnych właścicieli domów jako potencjalnych odbiorców usług remontowo-budowlanych. Polskie firmy cieszą się dużym zainteresowaniem w Szwecji, szczególnie w branży usług remontowych i prac wykończeniowych.
Bardzo dobrą renomą cieszą się polscy pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami, w tym pracownicy budowlani, w takich zawodach jak zbrojarze, blacharze, kamieniarze, spawacze, parkieciarze, tynkarze oraz inni specjaliści od prac wykończeniowych.
Potencjalne regiony gdzie należy szukać kontraktów budowlanych to Sztokholm, Goteborg i Malmo oraz na terenie gęsto zaludnionego południa Szwecji - Skanii. Jednym z większych i ważnych ośrodków przemysłu jest również Goteborg. Przemysł ciężki, wydobywczy i chemiczny skoncentrowany jest głównie na północy Szwecji w takich ośrodkach jak Gelivare, Kiruna, Umea, Pitea i Lulea.
Podstawową barierą, na jaką napotykają polscy przedsiębiorcy, jest fakt przestrzegania przez pracodawców, ale przede wszystkim skrupulatnego pilnowania przez związki zawodowe wynikających z umów/układów zbiorowych stawek minimalnych. Podkreślić należy, że stawki te nie wynikają z przepisów prawa, a właśnie z umów. Umowy te mogą budzić wątpliwości na gruncie prawnym odnośnie ich obowiązywania w stosunku do podmiotów nie będących ich stronami. Jednak w większości przypadków są one przestrzegane ze względu na bardzo silną pozycję szwedzkich związków zawodowych w sektorze budownictwa Byggnads.
Dlatego też coraz więcej szwedzkich pracodawców jako podstawowy wymóg współpracy wymaga aby firma zagraniczna zawarła umowę ze związkami zawodowymi w Szwecji.
Specjalizujemy się w obsłudze polskich podmiotów zarówno jednoosobowych jak i firm zatrudniających pracowników wykonujących usługi, zwłaszcza te budowlane, w Szwecji.
Dzięki znajomości wewnętrznego prawa szwedzkiego oraz praktyk szwedzkich organów podatkowych doradzamy jak optymalizować obowiązki rejestracyjne, podatkowe i prawne podczas świadczenia usług w Szwecji.
Dokonujemy analizy danego projektu pod kątem powstania zakładu podatkowego, optymalizacji kontraktów, wybór miejsca opodatkowania przychodów pracowników z uwzględnieniem zasady 183 dni.
Wskazujemy także na potencjalne ryzyka oraz elementy kontraktów zawieranych z szwedzkimi przedsiębiorstwami prowadzącymi do powstania zakładu podatkowego na terytorium Szwecji, a tym samym konieczności opłacania podatku od zysków firmy według mniej preferencyjnej stawki podatkowej w Szwecji.
Wykorzystując przepisy umów międzynarodowych doradzamy jak skutecznie pokonywać bariery administracyjno-prawne oraz podatkowe na terenie Szwecji.
Posiadamy bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów polskich działających na rynku szwedzkim jak również doświadczenie w kontaktach ze szwedzkimi władzami podatkowymi.